Czcionka:

Damian Domański - absolwent Collegium Marianum w Pelplinie i filologii klasycznej w UG, mgr filologii klasycznej, bibliolog, pedagog i animator życia społecznego. Doktorant literaturoznawstwa w Katedrze Filologii Łacińskiej w Instytucie Studiów Klasycznych i Orientalnych KUL. Ukończył studia podyplomowe z zakresu pedagogiki w Ateneum - Szkole Wyższej w Gdańsku (2014) oraz epigrafiki i archeologii biblijnej w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej w Toruniu (2015). Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie (od 2014), p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie (od 2021) i nauczyciel języka łacińskiego i kultury antycznej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym "Lingwista" w Gdańsku (od 2013). Absolwent programu rozwojowego dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek "Kieruj w dobrym stylu" realizowanego przez Szkołę Liderów na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i jeden z inicjatorek i inicjatorów lokalnych grup wsparcia dyrektorów bibliotek Grupy InicJaTyWy koordynowanego przez FRSI. Prezes Stowarzyszenia DRABKA oraz członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Od 2017 r. członek Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego, zaś od 2021 r. jej przewodniczący na IV kadencję. Zdobywca tytułu Osobowość Roku 2016 w Powiecie Tczewskim i laureat plebiscytu Osobowość Pomorza 2016 w kategorii Kultura ("Dziennik Bałtycki"). Animator roku powiatu tczewskiego (2018), laureat tytułu "Perełka Kociewia" dla młodych Kociewiaków o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego na rzecz regionu (2019) i zdobywca tytułu Pomorski Bibliotekarz Roku 2021, przyznany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zainteresowania naukowe: antyczna literatura podróżnicza i  wczesnochrześcijańska.

W pracy zawodowej skupia się głównie na działaniach społecznych dla dzieci i młodzieży oraz promując ideę wolontariatu i pobudzając inicjatywy lokalne. Koordynuje działania Centrum Młodzieżowego STECKA w Nowej Cerkwi. Prowadzi szkolenia dla kadr kultury z zakresu tworzenia oferty dla młodzieży i nieodbiorców kultury, sieciowania oraz wykorzystywania nowych technologii w animacji społeczno-kulturalnej. Ponadto prowadzi diagnozy potrzeb kulturowych. Interesuje się marketingiem w kulturze, nowymi technologiami w edukacji oraz infrastrukturą przestrzeni publicznych, ze szczególnym uzględnieniem bibliotek i instytucji animacji kulturalnej.

kontakt:
e-mail: biblioteka@morzeszczyn.pl
tel. 58 536 29 17 (w godzinach pracy biblioteki)

Sierpień 2022