Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Z książką na start" trwa w morzeszczyńskiej bibliotece!

Utworzono dnia 31.01.2020
Czcionka:

 „Z książką na start” to projekt skierowany do najmłodszych. Dzieci do 6 r.ż. mogą skorzystać z niego w morzeszczyńskiej bibliotece, gdzie jest realizowany od września 2019 r. W ramach projektu do biblioteki w ciągu zaledwie czterech miesięcy dołączylo 30-stu nowych, małych czytelników.

W ramach projektu czytelnik otrzymuje pakiet startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. W Paszporcie Mały Czytelnik zbiera pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzymuje imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To działanie ma na celu motywowanie milusińskich do odwiedzania bibliotek i przede wszystkim – do czytania książek, rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy od najmłodszych lat. 

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.” - Fundacja Metropolia Dzieci.


Janinka, zdobywczyni dyplomu Małego Czytelnika, z mamą

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy nie tylko nowych czytelników, ale także stałych sympatyków biblioteki, którzy z uśmiechem przemierzają jej próg od najmłodszych lat. Aby otrzymać pakiet startowy dziecko musi mieć założoną własną kartę biblioteczną, nawet jeśli dotychczas wypożyczało książki na kartę rodzica.