Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie o tradycjach Kociewiaków i Górali w Nowej Cerkwi

Utworzono dnia 05.12.2022
Czcionka:

Praktyki kulturowe Kociewiaków i Górali Orawskich mieszkających na terenie gminy Morzeszczyn stanowią ważne i interesujące studium wiedzy o obrzędowości tego regionu. Przyjrzał się im i opisał Przemysław Kilian, etnolog i historyk, autor książki „Tradycje kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn” (Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR). Serdecznie zapraszamy do rozmowy wokół tego tematu, którą poprowadzi Kamila Gillmeister.

piątek, 16 grudnia | godz. 18:00 | świetlica Domu Strażaka w Nowej Cerkwi

wstęp wolny!

w czasie spotkania będzie możliwość nabycia wspomnianej książki w promocyjnej cenie 30 zł

organizatorzy: Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie i Stowarzyszenie DRABKA

 

PRZEMYSŁAW KILIAN – absolwent historii oraz etnologii w Uniwersytecie Gdańskim, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat konstruowania tożsamości przez mieszkańców żyjących na pograniczu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Zaangażowany społecznie w pomorski ruch regionalny, prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Kociewskiej, Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskim i Polskim Towarzystwie Ludoznawczym.

KAMILA GILLMEISTER – etnolożka, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także licznych studiów podyplomowych z zakresu muzealnictwa, sztuki, marketingu kultury i zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2007 r. związana zawodowo z tczewską Fabryką Sztuk, gdzie pracuje jako główna specjalistka ds. wystawienniczych i warsztatów artystycznych. Twórczyni i kuratorka wystaw etnograficznych, a także autorka książki „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni” (Tczew 2015) oraz współautorka materiałów z zakresu historii Tczewa i dziedzictwa materialnego Kociewia.

 

Kalendarium

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5