Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rozmowy przy wspólnym stole – po raz drugi w Morzeszczynie

Utworzono dnia 13.12.2018
Czcionka:

11 grudnia br. odbyło się drugie spotkanie w ramach programu "Rozmowy przy wspólnym stole", który jest realizowany w morzeszczyńskiej bibliotece. Tematem przewodnim była kultura. Uczestnicy próbowali stworzyć jej własną definicję, a także odpowiedzieć na pytanie jak możemy w niej aktywniej partycypować. W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe, pracownicy biblioteki, mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz młodzież. Rozmowę moderowała Weronika Gerowska.

Biblioteka w Morzeszczynie, jako jedna z 23 instytucji w Polsce, włączyła się do projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Poprzednie spotkanie z tego cyklu odbyło się
6 listopada br. i dotyczyło obchodów niepodległości.

Podczas grudniowego spotkania padało wiele przesłanek i definicji kultury.  Ustalono, że jest ona wszechobecna i dotyczy nie tylko materii, ale również pewnego stanu lub określonych norm. Goście, którzy brali udział w spotkaniu są zaangażowani w życie lokalnej społeczności – rozmawiano więc na temat kultury w zakresie regionalnym. Doceniono działalność ośrodka kultury, biblioteki, kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych, klubów, grup, organizacji oraz społeczników – którzy tą kulturę tworzą. Wspomniano również o tym, co było, co jest i co powinno być, aby była jeszcze bardziej dostępna i atracyjna dla wszystkich.

Dialog społeczny powinien dotykać wszystkich obszarów życia. Jednym z nich jest kultura. Cieszę się, że w czasie tego spotkania udało się przyjrzeć konkretnym potrzebom mieszkańców Gminy Morzeszczyn, ale także i naszego regionu. Co ważne, doszliśmy do wspólnego wniosku, że mieszkańcy są gotowi partycypować w kulturze, gdy będzie ona dla nich atrakcyjna, dostępna i niezbyt kosztowna. Jest dla mnie ogromną radością, że morzeszczyńska biblioteka może być gospodarzem tych wspólnych rozmów.

                                  - Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie.

Okazało się, że twórcą kultury może być każdy. A proces ten przebiega cały czas i chociaż kultura zawiera w sobie określone normy i tradycje – nawet ona podlega pewnym zmianom.

 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski i zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Rozmowy przy wspólnym stole - KULTURA

Utworzono dnia 12.12.2018, 10:52

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 57

W tym miesiącu: 143

W poprzednim miesiącu: 254

Wszystkich: 21614