Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Etno Youth Fest | Młode Kociewie

Utworzono dnia 22.07.2022
Czcionka:

W piątek 15 lipca przy Szkole Podstawowej w Morzeszczynie odbył się Etno Youth Fest – młodzieżowy festiwal w ramach programu EtnoPolska 2022. Wydarzenie było okazją do wspólnej integracji i bliskiego poznania folkloru kociewskiego.

Uczestnicy piątkowej imprezy plenerowej mieli możliwość wzięcia udziału w wielu aktywnościach inspirowanych twórczością naszego regionu. W strefie sport & fun przedstawione zostały tradycyjne gry podwórkowe, m.in. kociewska kapela, które przeprowadzili wolontariusze biblioTEAM (Kacper Kotowski). Prosto z Gniewa przybył do nas mistrz kapsli – Patryk Pokorski, by pokazać młodym, że najprostsze przedmioty mogą dać wiele frajdy i możliwości do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zorganizowaliśmy warsztaty Slavica Dance, folkowego fitnessu, które poprowadziła dla nas sama twórczyni programu – Justyna Bolek oraz zwyczajowego tańca kociewskiego.

Strefa artystyczna została przejęta przez Magdalenę Tkaczyk, która podzieliła się swoimi umiejętnościami malowania wzorów kociewskich na tkaninach, a młodzi mogli stworzyć dla siebie unikatowe koszulki i czapki. Ewa Kamrowska z Małej Pracowni Rękodzieła przygotowała warsztat malowania na szkle. Odbył się również konkurs na zaprojektowanie EKO stroju wzorowanego na tradycyjnym ubiorze Kociewiaka i Kociewianki. O najlepszej kompozycji zadecydowali uczestnicy eventu. Podczas pokazu mody swoje kreacje zaprezentowały nam dziewczęta biorące udział w warsztatach projektowania i szycia ubrań z Kamilą Froelke oraz Bogumiłą Topczyńską. Dodatkową atrakcją było plecenie wianków z Karoliną Górską oraz malowanie tatuaży z Moniką Piekarską. Nasze dziewczyny mają talent! 

Młodzi mogli skorzystać również ze strefy gastro, gdzie z przepysznymi ruchankami (racuchy) czekała na nich Wiesława Rychłowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Morzeszczynie. Nieziemskie zapiekanki zapewnił nam food truck Zapiexy Kwidzyn.

Na miejscu pojawiły się także lokalne artystki, które otworzyły mały bazarek rękodziełaMonika Drozdowska z oszałamiającą biżuterią oraz Bogusia Topczyńska, jej milusie poduchy i stylowe gadżety.

Zwieńczeniem wydarzenia był wyrzut kolorowych proszków holi.

Wydarzenie odbyło się dzięki nieocenionemu wsparciu wolontariuszy biblioTEAM.  Dziękujemy także dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie za możliwość przejęcia szkolnego terenu i pomoc techniczną.

Nasz festiwal trwa dalej, gdyż nie było to ostatnie wydarzenie w ramach działań Młodego Kociewia. Przed nami jeszcze warsztaty hand made, kucharskie, medialne oraz gra terenowa, która będzie przygotowana dla młodzieży, przez młodzież! Szczegóły na stronie internetowej i Facebooku B – OK Morzeszczyn.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

Etno Youth Fest | fot. Julia Zawiszewska

Utworzono dnia 22.07.2022, 12:51

Kalendarium

Sierpień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4